Historie pin-up girls

1

Kdo byly pin-up girls?
Někdo by si mohl myslet, že pin-up je styl oblékání, spíše je to ale specifický styl fotek nebo kreseb. Laicky by se dalo říct, že jde o zobrazování modelek určených pro reklamu. Pin-up girls, původně takto byly označovány spoře oděné modelky, které pózovaly v různých časopisech a sloužily k potěšení mužů, se většinou objevovaly na prostřední dvojstránce. Odtud by se dal odvodit název „dívka přišpendlená na nástěnce„, což je doslovný překlad pin-up girls. Většina mužů si lepila tyto plakáty na zeď.

Jak vypadala pin-up girl?
Typická pin-up byla dívka krásná, neoplývala přílišnou inteligencí, byla to však žena svůdná a usměvavá. Toto platí spíše pro ony bezejmenné tvářičky z billboardů a časopisů, netýká se to slavných sex symbolů, jejichž jména znal a dosud zná celý svět.  Pin-up girl se vyznačovaly útlým pasem, plnými ňadry a na většině fotografií byly buď s širokým úsměvem, nebo našpulenými rtíky, které měly vždy červenou barvu. Zpočátku platilo pravidlo, že pin-up byla vždy běloška, což se časem samozřejmě změnilo.

222

Bomber girls
Zlatý věk prožívaly v období druhé světové války, kdy dokonce americká vláda na vlastní náklady dodala a rozdala časopisy nebo kalendáře s pin-up fotografiemi dívek mezi své vojáky. Klíčová role těchto pin-up girls byla rozptýlit mladé vojáky, aby zapomněli na nebezpečí smrti. Také díky této „roli“ se nejúspěšnějšími pin-up dívkami druhé světové války staly Betty Grable a Rita Haywort. V období druhé světové války se začaly pin-up obrázky objevovat ve velké míře, v pracovních skříňkách, na stěnách kasáren nebo dopravních prostředcích. Nejeden trup letadla zdobila kresba pin-up girl. Styl se začal projevovat také v módě, zboží, fotografování nebo také tetování.

Konec anonymních tvářiček
Po válce Christian Dior odstartoval novou éru reklamy a popularita pin-up girl postupně stoupala. Dívky jsme mohli vidět v reklamách, objevovaly se i první časopisy s pin-up girls. Již to nebyly jen holky z obrázku, ale dostávaly jména a stávaly se z nich hvězdy. Jednou z nejznámějších pin-up je bezesporu Marilyn Monroe.

V dnešní době za pin-up girls označujeme pouze ty dívky či ženy, které účelově napodobují styl 50. let a splňují určitá kritéria pin-upek: oblečení zdůrazňující ženské křivky, retro účes, šátek či čelenka ve vlasech, výrazné líčení rtů a očí, světlý make-up, svůdný a zároveň nevinný pohled a našpulené rty. Dnešní ikonou pin-up girls je bezesporu Dita von Teese, bývalá manželka Marylina Mansona.

333